سوالات متداول

از ArchWiki پارسی
پرش به ناوبری پرش به جستجو

در کنار این سوالاتی که در زیر پوشش داده شده شما می توانید دریابید که مسیر آرچ و آرچ لینوکس مفید می باشد. هر دو مقاله دارای اطلاعتی در مورد آرچ می باشد.

محتویات

سوالات عمومی

آرچ لینوکس چیست؟

برای مشاهده این بخش می توانید از مقاله Arch Linux استفاده کنید

چرا من نیاز دارم از آرچ استفاده کنم؟

اگر فلسفه آرچ را مطالعه نمائید متوجه خواهید شد که شما با استفاده از آرچ می توانید خودتان بر اساس نیازهای شخصیتان هر آنچه را که تمایل داشته باشید از زیبای و قابل انعطاف پذیر بودن تا بروزبودن سیستم عامل دستگاهتان را در اختیار داشته باشید.

چرا نباید از آرچ استفاده کنم؟

شاید شما نیاز نداشته باشید به استفاده از آرچ ، اگر:

 • با خواندن مسیر آرچ با فلسفه آن موافق نبودید.
 • اگر میل , توانایی و وقت برای ساخت توزیع گنو/لینوکس خود را ندارید.
 • اگر شما نیاز به پشتیبانی معماری دیگر بجز x86_64 یا i686 دارید.
 • اگر شما به دنبال موضع قوی هستید که فقط برنامه های رایگان به صورت GNU فراهم می کند.
 • اگر شما بر این باور دارید که سیستم خودش باید تنظیمات را انجام دهد و نرم افزار های پیش فرض را در محیط میز کار نصب کند.
 • شما مایل به استفاده از انتشارات غلتان نباشید و پایداری برای شما مهم باشد.
 • شما از سیستم عامل فعلی خود راضی باشید.
 • شما سیستم عاملی بخواید که هدف آن طراحی برای کاربران مختلفی باشد .

توزیع آرچ بر پایه چیست؟

توزیع آرچ به صورت مستقل توسعه یافته است و در این سیستم عامل از توزیع دیگر گنو/لینوکس استفاده نشده است.

آرچ چه معماری های را پشتیبانی می کند؟

آرچ از معاری های i686 و x86_64 استفاده می کند که گاهی amd64 هم می گویند.

آیا آرچ از CPU های ARM پشتیبانی می کند؟

خیر اما پروژه Arch Linux ARM اتصال یک پورت به چندین پلتفرم ARM را فراهم کرده است.

من در گنو/لینوکس کاملا مبتدی می باشم. آیا بهتر است از آرچ استفاده کنم؟

این سؤال جای بحث زیادی دارد. آرچ بیشتر کاربران پیشرفته گنو/لینوکس را مورد هدف قرار داده است. اما بعضی از افراد حس می‌کنند که آرچ جای مناسبی برای شروع با انگیزه می‌باشد. اگر شما مبتدی می‌باشد و می‌خواهید از آرچ استفاده کنید باید آگاه باشید که برای آموزش و یادگیری باید وقت زیادی را صرف کنید و با این این واقعیت را بپذیرید که آرچ اساساً به عنوان DIY ساخته شده است یعنی توزیع را هر جور که شما بخواهید می‌توانید بسازید.

آرچ زمان و تلاش زیادی نیاز دارد برای نصب و استفاده . همچنین در انجمن ها به من می گویند ویکی را مطالعه کنم

آرچ برای کاربران خاص طراحی شده است شاید برای شما مناسب نباشد.

آیا آرچ طراحی شده برای استفاده به عنوان سرور؟ میزکار؟ کاربرهای شبکه؟

آرچ برای استفاده های خاص طراحی نشده بلکه برای افراد خاص طراحی شده است و هدف این سیستم عامل بدین گونه می‌باشد که هر کاربر می‌تواند به هر شکلی که از آرچ لذت می‌برد از آن استفاده کند و کسی که بیشترین بهره را از آن می‌برد که سیستم منحصر به فرد خود را طراحی کند و بسازد بنابر این هدف این سیستم عامل می‌تواند کاربرانی باشد که از پایه مبتدی استفاده می‌کنند . این سیستم عامل در زمینه سیستم عامل های اداری و شخصی قابل اجرا می‌باشد .

به خیلی به آرچ علاقه دارم .آیا می توانم به جز تیم توسعه دهندگان من هم ویزگی های به آن اضافه کنم

قبل از ادامه دادن , آیا شما مقاله The Arch Way را مطالعه کرده اید؟ آیا شما راه حلو ویژگی‌های را برای ارایه دارید؟ شما فلسفه آرچ را که از مینیمالیسم و کد نویسی درست می‌باشد را تأیید می کنید؟ راه حل شما می‌تواند در انجمن‌ها کمک کند در صورتی که مورد قبول تیم نوسعه دهنده قرار بگیرد این احتمال را دارد که که ادغام شود انجمن آرچ به رشد اشتراک گذاری کد و ابزار کمک می کند.

چه وقت ورژن جدید ساخته شده در دسترس می باشد

آرچ به صورت یک محیط ساده و زنده برای نصب و بروز کردن می‌باشد و من جمله دارای گروه‌های پایه و چند بسته بزار می‌باشد که موعملا در نیمه اول هر مواه نسخه را صادر می‌کند در سیستم عامل آرچ مدل Rolling هر سیستم را به صورت لحظه‌ای می‌توان بروز کرد به همین دلیل در آن ورژن مطرح نمی باشد و می‌توان هر سیستم را به راحتی بروز کرد .اگر به دنبال بروز کردن سیستم عامل آرچ خود هستید نیاز نیست که آن را دوباره نصب کنید برای این کار در محیط ترمینا می‌توانید از دستور pacman -Syu برای اینکار استفاده کنید و این دستور بسته های جدید را شناسای و بروز می کند.

آیا آرچ یک توزیع پایداری است؟ آیا من بطور مکرر دچار مشکل می شم

این سؤال را می‌توان با ۲ پاسخ کوتاه و بلند جواب داد:

پاسخ کوتاه به این می‌باشد پایدار بودن این سیستم عامل به حدی که شما آنرا درست کرده‌اید بستگی دارد.
شما سیستم عامل آرچ را خودتان سرهم می‌کنید و در محیط پایه‌ای و ساده قرار می‌دهید و همچنین شما کنترل ارتقا سیستم را در اختیار دارید . بدیهی است که یک سیستم بزرگ‌تر با پیچیدگی های بیشتر و دارای بسته های سفارشی کاستومایز شده خواهید داشت .و مجموعه های از ایزار های محیط میز کار احتمالاً شمارا برای داشتن تجربه در مشکلات برای تنظیمات سیستم روبرو خواهد کرد و این به دلیل تغییرات در سیستم بالادست می‌باشد .
آرچ یک سیستم عامل ساده‌ای می‌باشد که قادر است توانایی‌های کاربر را مورد هدف چالش قرار دهد
عموما UNIX دارای صلاحیت به عنوان یک سیستم عامل خوب برای تعمیر و نگهداری را دارد و نقش بزرگی در پایداری ایفا می کند. همچنین یادآوری می‌شود که بسته های آرچ عمدتا آسیب‌پذیری آن اصلاح نشده است و مشکلات بیشتر نرم‌افزار ها ذاتاً بسیار بالا می‌باشد

آرچ نیاز به مطبوعات و تبیلغات بیشتر دارد؟

مقدار زیادی از مطبوعات ازان آرچ می باشد. هدف آرچ بزرگ جلوه دادن نیست بلکه ارایه یک توزیع با تکنولوژی بالا و زیبا می‌باشد که این توزیع تمرکز اصلی خود را به ساده بودن و کد محور بنا نهاده است تا بتواند به صورت طبیعی در بین کاربران رشد کند

آرچ نیاز به توسعه دهندگان بیشتری دارد؟

احتمالاً , تا وقتی که شخصی به صورت داوطلب مایل باشد وقت خود را برای مشاهده انجمن‌ها و کانالی مربوطه و لیست پستی صرف کند و ببیند چه چیز های مورد نیاز می‌باشد برای رفع کمبود های آن در انجمن‌ها همکاری کند تا بتوانند یک راه حل مناسبی را برای شروع پیدا کنند

چرا اینترنت من در مقایسه باسیتم عامل های دیگر کند و آهسته می باشد؟

آیا تنظیمات شبکه شما درست می باشد؟ آیا به host name و تنظیمات شبکه که آموزش برای مبتدیان می‌باشد نگاه کرده اید؟ توجه داشته باشید که لینوکس آرچ برای شکل دهی ترافیک شبکه فعال نمی باشد. بنابراین امکانش هست که اگر برنامه‌ای کار می‌کند به طور کامل از اینتر نت هم استفاده کند . اگر استصال به صورت نظیر به نظیر یا اتصال به صورت سرور و کلاینت باشد شبکه‌های دیگر را پیدا می کتد و آن را مسدود می کند. در نتیجه وقفه شدید ایجاد می‌شود . اما فایروال های مانند Sharewall و Vuurmuur می‌تواند کمک کند . آنجا اسکریپت Static وجود دارد برای iproute مانند derivative از Wondershaper که اجازه شکل‌گیری در لایه شبکه را دارد.

چرا آرچ از تمام حافضه من استفاده می کند؟

اساساً رم غیر قابل استفاده رم هدر رفته می باشد.

بسیاری از کاربران جدید باید توجه کنند که هسته لینوکس حافظه های مختلف را در دست دارد و ار آن‌ها استفاده می‌کند . از وقتی که دسترسی اطلاعات از رم باشد می‌توان فهمید که سرعت بیشتری نسبت به درایو ذخیره سازی دارد زیرا هسته از مخزن ها استفاده می‌کند که دسترسی به اطلاعات در رم داشته است. وقتی که سیستم قابل دسترس نمی باشد اطلاعات ذخیره شده و محازن پاک می‌شود و اطلاعات جدید نیاز به بارگذاری می‌باشد مای می‌توانیم این تفاوت را با دستور free مشاهده کنیم

$ free -h

 total    used    free   shared buff/cache  available
 Mem:      2.8G    1.1G    283M    224M    1.4G    1.2G
 Swap:     3.0G    881M    2.1G

این مهم است و باید توجه کرد به تفاوت‌های بین حافظه آزاد و قابل دسترس بودن . تصویر بالا گویای این می باشد.

تمام فضای خالی هارد من کجا میرود؟

جواب دادن به این سؤال به سیستم شما بستگی دارد در این چندتا ابزار خوب هست تا شما به جوابتان برسید.

مدیریت بسته ها

درون X چه بسته ای می باشد؟

با ابزار pkgfile می‌توانید چیز های که در x هست را پیدا کنید

pkgfile filename

من در بسته X پیغام خطایی پیداکردم. چکاری باید انجام دهم؟

اول شما باید متوجه شوید که این پیغام خطا مربوز به آرچ می‌باشد یا خیر . زیرا بعضی مواقع مربوط به آرچ می باشد و تیم توسعه‌دهنده آرچ آن را اصلاح می‌کند اما بعضی مواقع مربوط به تیم آرچ نمی باشد به طور مثال وقتی که فایرفاکس کرش می‌کند و این مربوط به تیم موزیلا می‌باشد که به این نوع پیغام خطا , پیغام خطای بالا دست می‌گویند . اگر مشکل از طرف آرچ باشد این یک سری مراحل دارد که می‌توانید انجام دهید

جستجو در انجمن‌ها برای دریافت اطلاعات اگر شخصی سؤال مشابه شمارا پرسیده باشد

گزارش باگ با جزییات را در آدرس https://bugs.archlinux.org قرار دهید.

اگر شما علاقه دارید که در انجمن جزییات مشکل را بنویسید درواقع یعنی شما مشکل را گزارش کرده‌اید و این به خیلی از افراد کمک می‌کند برای رفع این پیغام خطا.با

چرا آرچ نیاز به استفاده از بسته های با نام منحصر به فرد دارد. آنها طولانی و گیج کننده می باشند مانند: .pkg.tar.gz یا pkg.tar.xz

در لیست پستی آرچ در این مورد بحث شده است.بعضی ها پسوند pac. را پیشنهاد دادند.تا آنجای که پسوند فعلی همین می باشد و طرحی برای تغییر این پسوند ارائه نشده است.همچنین توبیاس کیسلیچ یکی از توسعه دهندگان آرچ این را قرار داده یک بسته یک gzipped xz یک فایل باپس.ند tar می باشد و آن فایل قابل باز شدن است, و همچنین با برنامه های که قابلیت ویرایش فایل tar را دارند می توان آن را بررسی و ویرایش کرد.علاوه برای نی مدل mime بوسیله بیشتر برنامه به درستی قابل شناسایی می باشد.

pacman نیاز به کتاب خانه دارد تا برنامه های دیگر بتوانند به راحتی به آنها دسترسی داشته باشند.

از وقتی که ورژن 3.0.0 pacman در ارتباط بود libalpm , که مربوط است به کتابخانه مدیریت بسته های آرچ لینوکس .این کتابخانه های اجازه می دهند که در ارتباط با کاربر به طور مثال رابط نهای گرافیکی کاربر.

چرا pacman دارای یک رابط گرافیکی نمی باشد؟

لطفا راه آرچ و آرچ لینوکس را بخوانید. در واقع ، پاسخ این است که توسعه دهندگان آرچ مایل به نیستند که یکی درست کنند. در صورت تمایل می توانید از نمایش گرافیکی که به وسیله یک کاربر دیگر توسعه یافته استفاده کنید.

pacman نیازمند ویژگی های X می باشد.

لطفا راه آرچ و آرچ لینوکس را بخوانید.فلسفه آرچ ساده بودن آن است .اگر شما فکر می کنید این ایده شایسته می باشد و سلسله ساده بودن را نقض نمی کند پس شما می توانید در انجمن بحثی را برای آن انتخاب کنید و شروع کنید.شاید شما مایل باشید اینجا رو ببینید.اینجا برای درخواست ابزار و خصوصیات که شاید شما هم چیزهای مهمی پیدا کنید.

هر چند , بهترین راه برای دریافت ویژگی های جدید به pacman یا آرچ لینوکس این هست که خودتان ۀن را پیاده سازی کنید.

چه تفاوت های میان تمامی مخازن ها می باشد؟

مخازن رسمی را مطالعه کنید

من بسته X را نصب کردم. چگونه باید آن را شروع کنم؟

اگر شما میزکار گرافیکی مثل KDE یا GNOME استفاده می کنید برنامه به صورت خودکار در منو نمایش داده می شود. اگر شما تلاش می کنید که برنامه ها را از طریق ترمینال اجرا کنید و اسم باینری آنرا نمی دانید از دستور زیر استفاده کنید:

 $ pacman -Qlq package_name | grep /usr/bin/

چرا در مخازن رسمی فقط یک ورژن از آن به اشتراک گذاشته شده است؟

چرا من یک سیستم را برای بروز رسانی کامل اجرا می کنم و کتابخانه آن بروز می شود اما برنامه های وابسته به آن نمی شود؟

آیا امکان دارد هسته آرچ بروز شود ولی بسته های درایور بروز نشود؟

آیا آرچ از امضا برای پکیج های خود استفاده می کند؟

بله پکیج های pacman از ورژن 4 به بعد دارای امضا می باشند برای اطلاعات بیشتر امضای پکیج ها را مطالعه کنید

قبل بروز رسانی چه کاری باید انجام داد؟

نصب

آیا آرچ به نصب کننده گرافیکی نیاز ندارد؟

من آرچ را نصب کردم و در محیط شل هستم باید چکار کنم؟

برای استفاده بهتر است از کدام مدیریت محیط یا پنجره استفاده کنم؟

چه چیزی توزیع آرچ را در مقابل دیگر توزیع ها منحصر به فرد کرده است؟