گراب

از ArchWiki پارسی
پرش به ناوبری پرش به جستجو

این صفحه در حال ترجمه اولیه و ویرایش است.


گراب را با Grub Legacy اشتباه نگیرید - این نسل یک‌پارچه شده‌ی گراب است. گراب در اصل مشتق شده از پروژه تحقیقاتی PUPA است که برای توسعه نسل بعدی Grub Legacy به وجود آمده است. گراب از ابتدا بازنویسی شده تا همه چیز را به صورت ماژولار، یک‌پارچه و سبک فراهم کند.[1]


مقدمه

راه انداز یا Boot Loader اولین نرم‌افزاری است که هنگام روشن شدن کامپیوتر شروع به کار می‌کند که مسئول بارگذاری و انتقال کنترل سیستم به هسته لینوکس است. سپس هسته‎kernel‎ بقیه‌ی سیستم‌عامل را راه‌اندازی می‌کند. نام Grub به طور رسمی به نسخه ۲ آن یعنی Grub2 اشاره دارد، اگر دنبال مقاله‌ای در مورد نسخه اولیه ‎Grub Legacy‎ هستید اینجا را ببینید:Grub Legacy

  • گراب از فایل سیستم F2FS پشتیبانی نمی‌کند.

اگر پارتیشن روت شما از این فایل سیستم استفاده می‌کند، شما باید یک پارتیشن جداگانه با عنوان ‎/boot‎ با فایل سیستمی که توسط گراب پشتیبانی می‌شود بسازید. لازم به ذکر است که در بعضی موارد نسخه توسعه‌دهندگان گرابgrub-gitAUR فایل سیستم نامبرده در بالا را پشتیبانی می‌کند.


سیستم‌های Bios

دستورالعمل‌های خاص برای GPT (GUID Partition Table)

برای پیکربندی BIOS/GPT به یک پارتیشن بوت بایوس نیاز است، تا گراب فایل ‎core.img‎ را در آن قرار دهد.

توجه:
  • قبل از تلاش برای استفاده از این روش توجه داشته باشید که همه‌ی سیستم‌ها قادر به پشتیبانی از این نوع پارتیشن‌بندی نخواهند بود. اطلاعات بیشتر در GUID partition tables
  • این پارتیشن اضافی فقط زمانی لازم است که شما برای پیکربندی در حالت BIOS/GPT تلاش می‌کنید.
  • برای سیستم‌های UEFI این پارتیشن اضافی لازم نیست. چون بوت‌سکتورها در هیچ جای آن جاسازی نمی‌شوند، اما به هر حال سیستم‌های UEFI یک پارتیشن ESP نیاز دارند.

یک پارتیشن mebibyte با حجم بیش از یک مگابایت بدون هیچ‌گونه فایل‌سیستمی ایجاد کنید. و نوع پارتیشن آن را ‎Bios Boot‎ قرار دهید. ‎Bios boot‎ را انتخاب کنید و اگر از ‎fdisk‎ استفاده می‌کنید patition type number را ‎4‎ قرار دهید. و در صورت استفاده از ‎cgdisk‎ نوع ‎ef02‎ را انتخاب کنید. همچنین در ‎parted‎ باید ‎bois_grub‎ را انتخاب کنید. این پارتیشن می‌تواند در نقطه‌ای از ۲ ترابایت اول هارد قرار بگیرد. این پارتیشن باید قبل از نصب گراب ساخته شود. وقتی که پارتیشن آماده شد بوت‌لودر را طبق دستور‌العمل زیر نصب کنید.

Post GPT Gap همچنین می‌تواند برای پارتیشن بوت Bios به کار گرفته شود هرچند که Bios با مشخصات GPT سازگار نیست. از آن‌جایی که می‌توان موضوع تاثیر عملکرد پارتشین به کارایی عادی را در نظر نگرفت، هرچند که گاهی برخی از ابزارهای سیستمی در این مورد هشدارهایی می‌دهند با این حال می‌توانید با استفاده از fdisk یا gdisk یک پارتیشن که از سکتور ۳۴ شروع و در سکتور ۲۰۴۷ خاتمه یابد بسازید و نوع آن را مشخص کنید. برای اینکه پارتشین‌های دیگر قابل مشاهده باشند این پارتیشن را در آخر و بعد از ساخت دیگر پارتیشن‌ها بسازید.

دستورالعمل‌های خاص برای MBR (Master Boot Record)

معمولا در post-MBR gap )به فضایی که بعد از ۵۱۲ بایت MBR و شروع اولین پارتیشن وجود دارد گفته می‌شود.)در بسیاری از MBRها (یا دیسک‌لیبل‌های msdos( سیستم پارتیشن‌ها ۳۱ کیلوبایت است. زمانی که بحث سازگاری سیلندر و dos در پارتیشن لیبل رضایت بخش باشد(گوگل ترنسلیت هم نفهمید داستان چیه!) با این حال یک Post mbr gap با فضای حدود ۱ تا ۲ مگابایت توصیه می‌شود تا فضای کافی برای جاسازی برای هسته گراب ‎core.img‎ فراهم شود(FS#24103(. توصیه می‌شود که از یک ابزار پارتیشن بندی که از کیلوبایت و مگابایت پشتیبانی می‌کند استفاده کنید.

نصب

بسته‌ی گراب (grub) را نصب کنید. در صورتی که پیش از این grub-legacyAUR را نصب کرده‌اید گراب جایگزین آن می‌شود. سپس گراب را نصب کنید:

#grub-install ...

‎/dev/sdx‎ پارتیشنی است که می‌خواهید گراب را در آن نصب کنید.

حالا باید #فایل اصلی پیکربندی را بسازید.

اگر شما از LVM برای پارتیشن ‎/boot‎ استفاده می‌کنید می‌توانید گراب را در چند دیسک مجزا نصب کنید.

نکته: برای مشاهده #روش و نکته‌های دیگر نصب گراب، مانند نصب روی USB اینجا را ببینید.

همچنین برای جزییات بیشتر در مورد دستور نصب گراب grub-install صفحه‌ی grub-install(8) و [2] را ببینید.

سیستم‌های UEFI