KDE

از ArchWiki پارسی
پرش به ناوبری پرش به جستجو

پرونده:Tango-preferences-desktop-locale.pngاین مقاله یا بخش نیازمند این است که ترجمه شود.پرونده:Tango-preferences-desktop-locale.png

یادداشت: این صفحه نیازمند ترجمه می باشد (در بحث:KDE# در این مورد تبادل نظر کنید.)

KDE یک پروژه ی نرم افزاری شامل یک desktop environment مشهور به Plasma، مجموعه ای از کتابخانه ها و framework ها و بسیاری برنامه ی KDE است. KDE یک UserBase wiki خوب شامل اطلاعاتی در مورد برنامه ها و بسیاری موارد دیگر دارد.

نصب

دسکتاپ Plasma

پیش از نصب Plasma از داشتن یک سرور X کارکننده اطمینان حاصل کنید.

بسته‌ی plasma-meta یا گروه‌بسته‌ی plasma را نصب کنید. برای فهم تفاوت بین بسته‌ی متا و گروه‌بسته پیوند ایجاد بسته‌ها را مشاهده کنید. از سوی دیگر برای نصب یک میزکار مینیمال بسته‌ی plasma-desktop را نصب‌ کنید.

برای پشتیبانی Wayland در Plasma بسته‌ی plasma-wayland-session را نصب کنید.

نرم‌افزارهای KDE

برای نصب تمام نرم‌افزارهای KDE گروه‌بسته‌ی kde-applications یا بسته‌ی kde-applications-meta را نصب کنید. توجه کنید که این بسته‌ها تنها نرم‌افزار‌های KDE را نصب می‌کنند و هیچ نسخه‌ای از میزکار Plasma برای شما نصب نمی‌شود.

انتشار ناپایدار

مخازن رسمی#Kde-unstable را ببینید.

راه‌اندازی Plasma

توجه: امکان راه‌اندازی Plasma در Wayland وجود دارد اما فاقد برخی امکانات و دارای مشکلاتی در نسخه‌ی ۵.۱۲ است.این‌ پیوند را برای فهرستی از مشکلات و این پیوند را برای روند توسعه مشاهده کنید. برای تجربه‌ای پایدار و کامل از Xorg استفاده کنید.

Plasma می‌تواند توسط یک مدیر نمایش یا از طریق ترمینال اجرا شود.

استفاده از مدیر نمایش

  • Plasma را برای راه‌اندازی یک جلسه جدید انتخاب کنید.
  • بسته‌ی plasma-wayland-session را نصب‌ کنید و Plasma Wayland را برای راه‌اندازی یک‌ جلسه جدید انتخاب کنید.

استفاده از ترمینال

برای راه‌اندازی Plasma توسط xinit/startx، خط ‎exec startkde‎ را به پرونده‌ی ‎.xinitrc‎ اضافه کنید. اگر می‌خواهید Xorg را هنگام ورود(login) اجرا کنید، اجرای X هنگام ورود را مشاهده کنید. برای اجرای Plasma در یک‌‌ جلسه‌ی Wayland توسط ترمینال دستور ‎startplasmacompistor‎ را وارد کنید.