آینه ها

از ArchWiki پارسی
(تغییرمسیر از آینه)
پرش به ناوبری پرش به جستجو


مقالات مرتبط

این صفحه یک راهنما برای انتخاب، پیکربندی و لیست کردن آینه ها است. آینه، کارساز(سرور) دیگری است که همه چیز را از کارساز اصلی منعکس می کند و در کشور دیگری قرار دارد. شما می توانید آینهٔ مخصوص به کشور خودتان را انتخاب کنید تا سرعت بارگیری بسته ها بیشتر باشد.

آینه های رسمی

آینه های رسمی آرچ لینوکس در بسته pacman-mirrorlist قرار دارند. برای پیدا کردن آینه ها، از صفحه لیست آینه های رسمی دیدن کنید. از صفحه وضعیت آینه ها هم میتوانید برای دیدن وضعیت آینه ها دیدن کنید. توصیه می شود فقط از آینه هایی استفاده کنید که بروز هستند.

اگر می خواهید به صفحه آینه های رسمی، آینه اضافه کنید،‌ ویکی توسعه دهندگان:آینه های جدید را ببینید.

آینه های آماده IPV6

برای پیدا کردن آینه هایی که از IPV6 استفاده می کنند، از صفحه لیست آینه های رسمی - IPV6 دیدن کنید.


فعال کردن آینه

برای فعال کردن آینه ها، باید فایل ‎/etc/pacman.d/mirrorlist‎ را ویرایش کنید و منطقه جغرافیایی خود را در آن پیدا کنید. برای فعال کردن یک آینهٔ خاص، باید آن را از حالت نظر(کامنت) در بیاورید؛ یعنی «#» را از پشت لینک آینه حذف کنید. برای مثال:

# Any
# Server = http://mirrors.kernel.org/archlinux/$repo/os/$arch
Server = https://mirrors.kernel.org/archlinux/$repo/os/$arch

برای یافتن ابزار هایی که به انتخاب آینه ها به ما کمک می کنند، مرتب سازی آینه ها را ببینید.


نکته:
  • ۵ تا از آینه های مورد علاقهٔ خود را برداشته و آنها را در اول فایل لیست آینه ها قرار دهید. به این ترتیب اگر آینهٔ اول مشکلی داشته باشد، پیدا کردن و جابجایی آن آسان است.
  • آینه هایی که از HTTP استفاده می کنند سریعتر از آینه های FTP هستند؛ به این دلیل که برای بارگیری هر بسته در FTP باید اتصال جدیدی ایجاد شود که این موضوع باعث مکث کوتاهی می شود.


همچنین می توان آینه ها را در فایل ‎/etc/pacman.conf‎ تنظیم کرد. برای مخزن [core] تنظیمات پیشفرض این است:

[core]
Include = /etc/pacman.d/mirrorlist

برای مثال برای استفاده از آینهٔ HostEurope به عنوان آینهٔ پیشفرض، باید قبل از خط ‎Include‎ لینک کارساز را به این صورت قرار دهید:

[core]
Server = http://ftp.hosteurope.de/mirror/ftp.archlinux.org/core/os/$arch
Include = /etc/pacman.d/mirrorlist

اکنون مدیر بسته Pacman سعی می کند که اول به این کارساز متصل شود. می توانید برای مخازن [testing]، [extra] و [community] هم این کار را انجام دهید، البته اگر برای این مخازن وجود داشته باشد.


توجه: اگر آینه ها مستقیما در فایل ‎pacman.conf‎ تنظیم شده اند، مطمئن باشید که از آینه ای استفاده می کنید که تمام مخازن را در بر داشته باشد. در غیر این صورت بسته هایی که با یکدیگر ناسازگار هستند ممکن است نصب شوند؛ برای مثال هسته لینوکس از مخزن [core] و یک ماژول برای هسته قدیمی از مخزن [extra].


اجبار پک‌من به بروزرسانی لیست بسته ها

گاهی اوقات ممکن است آینه ها و آینه های قدیمی با هم هماهنگ نباشند و لیست بسته های آینه های قدیمی با آینه های جدید تفاوت داشته باشند. برای حل این مشکل، بعد از اینکه فایل ‎/etc/pacman.d/mirrorlist‎ را ویرایش کردید یا ساختید دستور زیر را دنبال کنید:

# pacman -Syyu

قرار دادن دو گزینهٔ ‎-y‎ یا ‎--refresh‎ پک‌من را محبور می کند تا همه لیست های بسته را بروزرسانی کند، حتی اگر به روز در نظر گرفته شوند. با اینکه گاهی ارسال این دستور می تواند هدر دادن اینترنت باشد، اما گاهی می تواند این مشکل را برطرف کند.


مرتب سازی آینه ها

زمانی که می خواهید بسته ای را دانلود کنید، پک‌من به ترتیب از آینه هایی استفاده می کند که در ‎/etc/pacman.d/mirrorlist‎ گنجانده شده است. کارساز هایی را که در این فایل می نویسید اولویت خود را تعیین می کنند.

رتبه بندی آینه ها فقط به سرعت بهینه نیست، چون ممکن است سریع ترین آینه ها هم غیرهمگام باشند. در عوض آنها را بر اساس سرعت مرتب سازی کنید و بعد وضعیت آینه ها را چک کنید و آینه هایی را که غیرهمگام هستند را از لیست حذف کنید.

توصیه می شود برای به روز نگه داشتن لیست آینه ها، این فرآیند را به طور مرتب تکرار کنید.


مرتب سازی بر اساس سرعت

رتبه بندی لیست آینهٔ های موجود

بسته pacman-contrib حاوی یک اسکریپت bash در ‎/usr/bin/rankmirrors‎ است که می تواند آینه ها را با توجه به سرعت اتصال و باز کردن آنها رتبه بندی کند. برای رتبه بندی، این مراحل را طی کنید:

  • اول از همه از آینه های موجود در ‎/etc/pacman.d/mirrorlist‎ پشتیبان بگیرید:
# cp /etc/pacman.d/mirrorlist /etc/pacman.d/mirrorlist.backup
  • فایل ‎mirrorlist.backup‎ را ویرایش کنید و آینه هایی که باید آزمایش شوند را اضافه و اگر بصورت نظر در آمده اند آنها را لغو نظر کنید(با برداشتن «#» از پشت آینه).
  • اگر آینه هایی که در فایل وجود دارند به صورت کشور ترتیب بندی شده اند، از دستور زیر استفاده کنید و به جای 'Country Name' اسم کشور خود را بزنید(برای مثال Iran):
$ awk '/^## Country Name$/{f=1; next}f==0{next}/^$/{exit}{print substr($0, 1);}' /etc/pacman.d/mirrorlist.backup
  • برای لغو نظر همهٔ آینه ها از دستور زیر استفاده کنید:
# sed -i 's/^#Server/Server/' /etc/pacman.d/mirrorlist.backup
  • در نهایت برای رتبه بندی کردن ۶ تا از سریعترین آینه ها از دستور زیر استفاده کنید و آنها را در 'mirrorlist' ذخیره کنید:
# rankmirrors -n 6 /etc/pacman.d/mirrorlist.backup > /etc/pacman.d/mirrorlist

عدد ۶ را تغییر دهید تا تعداد آینه هایی که میخواهید ذخیره شوند.


پیدا و رتبه بندی لیست آینه ها با اینترنت

برای پیدا کردن لیست آینه های بروز و تنظیم آنها، می توان از ژنراتور لیست آینه های پک‌من استفاده کرد. برای مثال دستور زیر لیست آینه های فعال ایران که از https پشتیبانی می کنند را می گیرد، آنها را لغو نظر می کند، آینه ها را آزمایش می کند و ۵ تا از سریعترین آینه ها را به ما نشان می دهد.

 sed -e 's/^#Server/Server/' -e '/^#/d' 
نکته: این روش را می توان با مرورگر، آینه ها را از https://archlinux.org/mirrorlist‎ گرفت و آنها را اعمال کرد


ابزار های موجود

بسته Rate Mirrors — آینه ها را دریافت می کند، از آینه های قدیمی می گذرد، سپس از اطلاعات کابل های زیردریایی و مبادلات اینترنتی برای پرش بین کشورها و یافتن آینه های سریع استفاده می‌کند و آنقدر سریع است که بتوان آن را قبل از هر بروزرسانی اجرا کرد. همچنین از لیست های آینه سفارشی که از طریق stdin تغذیه می شوند، پشتیبانی می کند.

https://github.com/westandskif/rate-mirrors || rate-mirrorsAUR, rate-mirrors-binAUR

عیب یابی

گم شدن فهرست آینه ها

اگر با خطای زیر روبرو شدید:

error: config file /etc/pacman.d/mirrorlist could not be read: No such file or directory

لیست آینه ها را دوباره با دستور زیر دریافت کنید:

# curl -o /etc/pacman.d/mirrorlist https://archlinux.org/mirrorlist/all/

و همانطور که بالا توضیح داده شد آینه های دلخواه را لغو نظر (uncomment) کنید. سپس این دستور را بزنید:

# pacman -Syu pacman-mirrorlist

درست کارنکردن آینه ها

اگر مطمئن هستید که یک آینه به درستی کار نمی کند ولی در صفحهٔ وضعیت آینه ها نوشته نشده است، آینه را تغییر دهید و در صفحهٔ ردیاب اشکال موضوع را اطلاع دهید. برای آینه ها باید در دسته «Arch Linux» موضوع را اطلاع دهید. دسته ها را می توانید در کادری که زیر کادر ورود و کنار دکمهٔ «switch» قرار دارد انتخاب کنید.

بیشتر ببینید