آرچ‌لینوکس: تفاوت بین نسخه‌ها

از ArchWiki پارسی
پرش به ناوبری پرش به جستجو
 
سطر ۱: سطر ۱:
[[رده:درباره آرچ]]
+
[[رده:دربارهٔ آرچ]]
{{translateme|نیاز به ترجمه است}}
 
 
آرچ لینوکس یک توزیع مستقل-توسعه-یافته‌ی گنو/لینوکس  i686/x86-64 است که تلاش بر این دارد تا آخرین نسخه‌های پایدار بیشتر برنامه‌ها را با ترفند انتشار غلطان ارائه دهد. روند نصب پیشفرض یک سیستم پایه‌ی مینیمال است که به کاربر امکان شخصی‌سازی بسیار زیادی را می‌دهد تا هرآنچه میخواهد بر روی سیستم داشته‌باشد.
 
آرچ لینوکس یک توزیع مستقل-توسعه-یافته‌ی گنو/لینوکس  i686/x86-64 است که تلاش بر این دارد تا آخرین نسخه‌های پایدار بیشتر برنامه‌ها را با ترفند انتشار غلطان ارائه دهد. روند نصب پیشفرض یک سیستم پایه‌ی مینیمال است که به کاربر امکان شخصی‌سازی بسیار زیادی را می‌دهد تا هرآنچه میخواهد بر روی سیستم داشته‌باشد.
  

نسخهٔ کنونی تا ‏۱۴ نوامبر ۲۰۱۸، ساعت ۱۲:۵۹

آرچ لینوکس یک توزیع مستقل-توسعه-یافته‌ی گنو/لینوکس i686/x86-64 است که تلاش بر این دارد تا آخرین نسخه‌های پایدار بیشتر برنامه‌ها را با ترفند انتشار غلطان ارائه دهد. روند نصب پیشفرض یک سیستم پایه‌ی مینیمال است که به کاربر امکان شخصی‌سازی بسیار زیادی را می‌دهد تا هرآنچه میخواهد بر روی سیستم داشته‌باشد.

اصول

سادگی

آرچ لینوکس سادگی را با نداشتن اضافات یا تغییرات غیر ضروری تعریف می‌کند. برنامه ها را به محض انتشار توسط توسعه‌دهنده، با تغییراتی جزئی مربوط به توزیع (آرچ) ارائه می دهد. از پچ‌های رد شده توسط توسعه دهنده های نخست (upstream) اجتناب به عمل خواهد آمد، همچنین پچ های downstream آرچ تقریبا درکل از مراحل رفع باگ‌ها برگشته که توسط انتشار بعدی پروژه منسوخ شده اند، تشکیل می‌شوند.

در یک حالت مشابه، آرچ فایل های پیکربندی ارائه شده توسط upstream با تغییرات محدود به مسائل توزیع - مانند تنظیم کردن مسیر فایل های سیستمی - را ارائه می دهد. امکانات اتوماتیک - مانند فعال کردن یک سرویس - را صرفاً چون پکیج مربوطه نصب شده، اضافه نمی کند. پکیج ها جدا نمی شوند مگر اینکه مزایایی این مساله را اجبار کند. رابطی گرافیکی به صورت رسمی فراهم نشده، تا کاربران شخصی سازی سیستم را از پوسته (شل) و یک ویرایشگر ساده ی متن آغاز کنند.

مدرنیته

آرچ لینوکس سعی بر این دارد تا آخرین نسخه‌ی پایدار برنامه‌هایش را - به شرط اینکه از خرابی سیستم جلوگیری کند - نگه‌داری کند. آرچ از انتشار غلطان بهره می برد که یک بار نصب و به صورت متوالی به روز کردن سیستم را به دنبال دارد.

آرچ شامل بسیاری از امکانات جدید گنو/لینوکس است مانند: systemd , modern file system , LVM2 , software RAID , udev support , initcpio(with mkinitcpio) همچنان که از آخرین کرنل موجود نیز استفاده می کند.

مصلحت گرایی (پراگماتیسم)

آرچ بیشتر یک توزیع مصلحت گراست تا ایدئولوژیک. اینجا اصول فقط دستورالعمل های کاربردی هستند. در نهایت تصمیم های طراحی بر اساس مورد به مورد در توافق توسعه دهنده ها گرفته می شوند. آنالیز های بر پایه ی مدرک فنی و مناظره با ارزش محسوب می شوند، نه سیاست یا نظر های معروف و همه گیر.

بسیاری از پکیج ها و اسکریپت‌های ساخته‌شدهٔ موجود در مخازن مختلف آرچ برنامه های آزاد و متن‌باز را ارائه می دهند، همچنین پکیج برنامه های اختصاصی برای کسانی که کاربردی بودن را بر ایدئولوژیک بودن ترجیح می دهند.

مرکزیت کاربر

در حالی که اغلب توزیع های گنو/لینوکس تلاش بر این دارند که کاربر پسند باشند، آرچ لینوکس همیشه کاربر محور بوده و خواهد ماند. توزیع آرچ برای برآورده کردن نیاز های کسانی ساخته شده که به آن کمک می کنند، نه صرفاً برای جذب بیشترین کاربر ممکن. آرچ برای کاربر های ماهر گنو/لینوکس یا هرکسی که علاقه دارد مستندات را مطالعه کرده و خودش مشکلاتش را حل کند، ساخته شده است.

تمام کاربران می توانند مشارکت و همکاری داشته باشند. یافتن باگ ها و گزارش کردن آنها و تلاش برای رفع آنها بسیار با ارزش است و پچ هایی که باعث بهبود پکیج ها یا پروژه های core شود، بسیار مورد استقبال قرار می گیرد: توسعه دهنده های آرچ داوطلبان هستند و مشارکت کننده های فعال اغلب به همان تیم ها ملحق می شوند. آرچر ها می توانند آزادانه پکیج ها را در AUR به اشتراک بگذارند، مستندات آرچ ویکی را بهبود بخشند، به دیگران در مسائل فنی کمک کنند یا فقط در انجمن ها، mailing lists, IRC channels, ایده ها را به اشتراک بگذارند. آرچ لینوکس سیستم عامل مطلوب بسیاری از مردم جهان است و بسیاری انجمن بین المللی وجود دارد که از آنها به زبان های مختلف می توان کمک گرفت و یا مستندات آرچ را خواند.

تطبیق پذیری

آرچ لینوکس یک توزیع همه منظوره است. بعد فرایند نصب تنها یک خط فرمان موجود است: بر خلاف فراهم کردن بسیاری پکیج غیر ضروری کاربر آرچ می تواند بر حسب نیاز خود از هزاران پکیج با کیفیت (فراهم شده برای معماری های i686 و x86-64) موجود در مخازن رسمی، یک سیستم کاملا شخصی سازی شده را بسازد.

آرچ از pacman بهره می برد. پکمن یک مدیر پکیج سبک، ساده و سریع است که به کمک آن میتوان کل سیستم را با یک دستور به روز کرد. آرچ همچنین از سامانه ساخت آرچ (ABS) بهره می برد، یک سیستم پورت مانند که ساختن و نصب پکیج ها را از کد منبع آسان میسازد، که می توان تمام این پروسه را نیز با یک فرمان انجام داد. همچنین Arch User Repository (مخزن کاربران آرچ) هزاران اسکریپت PKGBUILD دیگر را که جامعه ی آرچ به اشتراک گذاشته اند داراست، که به کمک آن می توان با دستور makepkg برنامه ها را از source کامپایل و نصب کرد. همچنین کاربران می توانند مخازن شخصی خود را نیز به سادگی ساخته و نگه داری کنند.

تاریخچه

سال‌های نخست

Judd Vinet یک برنامه نویس کانادایی و گیتاریست موقتی در اوایل ۲۰۰۱ شروع به توسعه ی آرچ لینوکس کرد. اولین نسخه ی رسمی آرچ لینوکس 0.1 در یازدهم مارس ۲۰۰۲ منتشر شد. آرچ از Slackware, BSD, PLD Linux, و CRUX الهام گرفته بود اما در آن زمان مثل همه ی آنها از نبود مدیریت بسته ها رنج می برد. Vinet توزیع خودش را بر همان اصول توزیع های ذکر شده ساخت. اما او همچنین برنامه ی مدیریت بسته‌ی pacman را هم نوشت تا به صورت خودکار نصب، حذف و به روز رسانی بسته‌ها را کنترل کند.

سال‌های میانی

جامعه‌ی آرچ در این دوران به‌طور پیوسته رشد کرد که با این جدول پست‌ها، کاربران و گزارش‌های انجمن قابل اثبات است. علاوه بر این، این جامعه از همان روز‌های ابتدا به عنوان یک جامعه باز، دوستانه و مفید شناخته می‌شد.