توزیع‌های برپایه آرچ(در‌حال پشتیبانی)

از ArchWiki پارسی
پرش به ناوبری پرش به جستجو


توزیع‌های مخصوص

توزیع‌های مخصوص, شامل توزیع‌هایی هستند که بر روی سیستم‌هایی برای ذخیره‌سازی مداوم نصب می‌شوند و برای آپدیت و نصب بسته‌ها از مخازن رسمی آرچ استفاده می‌کنند.

آنترگوس

لوگوی توزیع انترگوس

این توزیع زندگی خود را با نام Cinnarch شروع کرد که ترکیبی از نام دسکتاپ Cinnamon و توزیع آرچ لینوکس بود. این پروژه در ادامه از اهداف اولیه‌ی خود دور شد و اکنون آن را با نام آنترگوس می‌شناسند که در حال حاضر ارائه دهنده‌ی دسکتاپ‌های KDE, سینامون, ماته, اوپن باکس, XFCE و گنوم 3 (پیش فرض) است.

آنترگوس یک توزیع بر پایه‌ی آرچ می‌باشد که از مخازن آرچ استفاده می‌کند که می‌توانید به صورت زنده از روی ISO Image آن را بوت و با نصاب گرافیکی مخصوص به خودش یعنی Cnchi نصب کنید.


Apricity OS

Apricity OS یک توزیع با میزکار پیش فرض گنوم و بر اساس آرچ می‌باشد که از پکیج منیجر گرافیکی Pamac استفاده می‌کند و به صورت زنده بوت و با رابط گرافیکی نصب می‌شود.


ArchAssault

ArchAssault یک توزیع با امنیت بسیار بالاست که از معماری‌های i686, x86_64, armv6h, armv7h پشتیبانی می‌کند. شما می‌توانید فایل ISO آن را دانلود و نصب کنید یا Repo آن را به آرچ لینوکس فعلی خودتان اضافه و نصب کنید.


Archbang

آرچ‌بنگ که نامش از توزیع مرده‌ی کرانچ‌بنگ گرفته شده, یکی از سبک‌ترین مشتقات آرچ است که از Arch Repositories و محیط کاری اوپن باکس استفاده می‌کند و شما می‌توانید آن را به عنوان LiveCD دانلود کنید و با رابط GUI نصب کنید. این توزیع هم ارائه دهنده‌ی نسخه‌های 64 بیتی و 32 بیتی است.


Architect Linux

Architect Linux که یک جایگزین برای EVO/Linux است یکی از مشتقات آرچ است که فقط از مخازن رسمی آرچ استفاده می‌کند و یک نصاب وابسته به اینترنت با محیط خالص متنی دارد.

BBQLinux

این توزیع برای توسعه دهنده‌گان آندروید ساخته شده است که برنامه‌های مورد نیاز برای ساخت AOSP یا توزیع‌های بر پایه‌ی AOSP یا شبیه به OmniROM و CyanogenMod را به صورت پیش فرض برای کاربران فراهم کرده و همین طور دارای میزکار‌های KDE ,GNOME و ماته می‌باشد اما به صورت پیش فرض از XFCE4 استفاده می‌‌‌کند. نصاب این توزیع گرافیکی است و Calamares نام دارد.

آرچ سیاه

آرچ سیاه (BlackArch) توزیعی معادل کالی لینوکس در دبیان بیس‌ها است که مربوط به تست نفوذ و امنیت است و بیش از 600 ابزار برای مباحث امنیتی دارد و نصب آن دقیقا مانند آرچ لینوکس است.

Papyros

لوگوی Papyros
نمایی از Papyros

Papyros در واقع یک پوسته برای آرچ است و یک توزیع به حساب نمی‌آید و نصاب مخصوص برای خودش فعلا ندارد شما بعد از نصب آرچ و محیط اکس می‌توانید این تم را به عنوان دسکتاپ خود نصب کنید. این پوسته مشتق شده از KDE است و شباهت بسیار زیادی هم به سیستم‌عامل آندرویید دارد. ابتدا برای نصب این شل با دستور زیر در پرونده‌ی متنی etc/pacman.conf/ رفته :

sudo nano /etc/pac,man.conf

اکنون ریپو Papyros را به این پرونده اضافه کنید :

SigLevel = Never
Server = http://dash.papyros.io/repos/$repo/$arch

حالا لیست مخازن خود را آپدیت و پوسته را نصب کنید :

pacman -Syu
pacman -S papyros-shell

اکنون دسکتاپ شما نصب شده و شما می‌توانید در هنگام ورود آن را انتخاب کنید و با دستور زیر هم می‌توانید آن را اجرا کنید :

papyros-session


توجّه: این توزیع هنوز به تکامل نرسیده و باگ‌هایی نیز دارد و ممکن است مشکلاتی را بوجود آورد پس نصب آن یک خطر به حساب می‌آید, "'ریسک این‌کار به عهده‌ی خودتان است."'