توصیه‌های عمومی

از ArchWiki پارسی
پرش به ناوبری پرش به جستجو


مقالات مرتبط

این سند فهرستی مشروح از مقالات و اطلاعات مهم برای بهبود بخشیدن و کاربردی تر کردن یک سیستم آرچ است. فرض بر این است که خوانندگان این مطلب با استفاده از راهنمای تازه‌کاران یا راهنمای نصب یک آرچ لینوکس پایه را نصب کرده اند. خواندن و درک کردن #مدیریت سیستم و #مدیریت پکیج برای خواندن ادامه ی مطالب این صفحه و همچنین مقالات دیگر ویکی لازم است.

محتویات

مدیریت سیستم

این قسمت به کار های مدیریتی و مدیریت سیستم می پردازد، لطفا Core utilities و Category:System administration را مطالعه فرمایید.

کاربران و گروه ها

روند نصب شما را با حساب superuser(root) تنها می گذارد. وارد شدن به سیستم با دسترسی های روت برای مدیت طولانی حتی گاهی نمایش دادن آن بر سرور SSH امن نیست. به عنوان راه حل باید کاربر(های) غیر ممتاز ساخته و از آن(ها) استفاده کنید و فقط برای مدیریت سیستم از روت استفاده کنید. کاربران و گروه ها#User management را برای اطلاعات بیشتر ببینید.

کاربران و گروه ها یک مکانیزم برای سطح دسترسی است؛ مدیران می توانند دسترسی های دقیقی را برای محدود کردن کاربران یا سرویس هایی که از منابع استفاده می کنند، تعیین کنند. مقاله ی کاربران و گروه ها را برای اطلاعات بیشتر و ریسک های امنیتی مطالعه کنید.

تشدید امتیاز

دستور su (substitute user) (کاربر جایگزین) برای تغییر هویت (معمولاً روت) در login فعلی می تواند مورد استفاده قرار گیرد. همچنین دستور sudo (substitute user do) تشدید موقتی دسترسی را برای یک دستور خاص فراهم می سازد.

مدیریت سرویس

آرچ لینوکس از systemd به عنوان پردازش init استفاده می کند که یک مدیریت سیستم و سرویس برای لینوکس است. برای نگهداری از آرچ خود خیلی خوب است که مفاهیم پایه ی آن را یاد بگیرید. فعل و انفعالات systemd به وسیله ی دستور systemctl انجام می شود. systemd#استفاده‌های عمومی systemd را برای اطلاعات بیشتر ببینید.

نگهداری سیستم

آرچ یک سیستم rolling release است و پکیج ها حجم معاملات بیشتری دارند، پس کاربران باید زمانی را به نگهداشت سیستم اختصاص دهند. امنیت را برای توصیه ها و کار های لازم برای ایمن کردن سیستم مطالعه کنید.

مدیریت پکیج

این قسمت حاوی اطلاعات مفیدی راجع به میدیرت پکیج هست. برای اطلاعات بیشتر به سؤالات متداول#مدیریت پکیج و Category:Package management مراجعه کنید.

{{Note| به روز بودن در تغییراتی که در آرچ لینوکس ملزم تداخل کاربر قبل از به روز رسانی است، ضروری است. در arch-announce mailing list اشتراک بگیرید یا هر بار قبل از به روز رسانی صفحه ی اصلی Arch news را مطالعه کنید. به عنوان راه حل جایگزین اشتراک در this RSS feed یا دنبال کردن @archlinux در تویتر می تواند مفید باشد.

Pacman

pacman پکــیچ منــیجر آرچ لینوکس است. همه ی کاربران لازم است قبل خواندن هر مقاله ای با آن آشنا باشند.

pacman tips را برای بهبود کار با پکمن و مدیریت بسته ها مطالعه کنید.

مخزن ها

مخازن رسمی را برای اطلاعات در مورد هدف هر مخزن رسمی مطالعه کنید.

اگر آرچ لینوکس x86_64 را نصب کرده اید و قصد نصب برنامه های ۳۲ بیتی را دارید می بایست مخزن multilib را فعال کنید.

Unofficial user repositories بسیاری مخزن غیر رسمی را لیست کرده است.

Mirror ها

Mirrors را برای استفاده از سریع ترین و به روز ترین Mirror های مخزن های رسمی مطالعه کنید. همانطور که قبلاً اشاره شد توصیه می شود که Mirror Status را گاه به گاه برای Mirror هایی که همگام سازی شده اند ببینید.

Arch Build System

Ports یک سیستم متشکل از اسکریپت های ساخت است که بر یک درخت دایرکتوری در سیستم محلی اقامت دارد، این سیستم در ابتدا توسط توزیع های BSD استفاده میشد. خیلی ساده، هر پورت یک اسکریپت در یک دایرکتوری دارد که مستقیماً از روی برنامه ی third-party نام گذاری شده است.

درخت سامانه ساخت آرچ (ABS) با کمک اسکریپت های ساخت PKGBUILD (که حاوی اطلاعات یک برنامه ی خاص هستند مانند: آدرس(URL) پروژه، نسخه، مجوز و راهنمایی های ساخت) همان هملکرد را دارد. این PKGBUILD ها بعداً توسط makepkg فراخوانی و استفاده می شوند و پکیج هایی که قابل مدیریت توسط پکمن باشند را به وجود می آورند.

همه ی پکیج ها در مخازنی مانند AUR توسط makepkg ساخته می شوند.

Arch User Repository

در حالی که درخت ABS ساختن پکیج های موجود در مخازن رسمی را ممکن ساخته است، Arch User Repository (AUR) ابزار معادل برای ساخت پکیج های ارسال شده توسط کاربران است. AUR یک مخزن غیر رسمی است که پشتیبانی نمی شود و حاوی اسکریپت های ساخت قابل دسترس توسط رابط وب یا AurJson است.

بوت کردن

این قسمت شامل اطلاعاتی راجع به پروسه ی بوت می باشد. مروری بر پروسه ی بوت کردن آرچ در Arch boot process موجود است. برای اطلاعات بیشتر نیز به Category:Boot process مراجعه کنید.

تشخیص خودکار سخت افزار

پیشفرض سخت افزار باید به وسیله ی udev به صورت خودکار شناسایی شود. بهبود سرعت بوت به وسیله ی غیر فعال کردن بارگیری خودکار module ها و تنظیم دستی آنها امکان پذیر است، Kernel modules را ببینید. همچنین Xorg باید قادر به تشخیص خودکار درایور های مورد نیاز توسط udev باشد، اما کاربران می توانند X server را نیز به صورت دستی پیکر بندی کنند.

Microcode

پردازنده ها ممکن است عملکرد معیوب داشته باشند، که کرنل می تواند توسط به روز کردن microcode در بالا آمدن سیستم مشکل را برطرف کند. پردازنده های Intel نیازمند یک پکیج جداگانه برای این کار هستند. Microcode را برای اطلاعات بیشتر مطالعه کنید.

نگه داشتن پیام های بوت

پس از نتیجه گیری صفحه نمایش پاک می شود و login prompt ظاهر می شود، که باعث می شود کاربر نتواند نتایج و عملکرد بوت را مورد بررسی قرار دهد. پاک کردن پیام های بوت را غیر فعال کنید تا بر این محدودیت مسلط شوید.

فعال کردن Num Lock

Num Lock یک کلید تغییر وضعیت کلید های عددی سمت راست کیبورد می باشد. برای فعال کردن حالت عددی Num Lock فعال کردن Num Lock در بوت را ببینید.

رابط گرافیکی کاربر

این قسمت یک دید کلی برای کاربرانی است که میخواهند برنامه های با رابط گرافیکی بر روی سیستم خود اجرا کنند. Category:X server را برای منابع بیشتر مطالعه کنید.

سرور نمایش (Display server)

Xorg پیاده سازی عمومی و متن-باز X Window System است (معروف به X11 یا X). برای اجرای برنامه هایی که رابط گرافیکی دارند لازم است و عمده ی کاربران به نصب آن خواهند پرداخت.

Wayland یک پروتوکل سرور نمایش جدید و راه جایگزین است، اما به دلیل جدید بودن و قرار داشتن در ابتدای راه توسعه، از طرف برنامه های دیگر بسیار کم پشتیبانی می شود.

درایور های نمایش

درایور پیشفرض vesa با اکثر کارت گرافیک ها سازگار است، اما نصب درایور مشخص ATI, Intel یا NVIDIA مطابق با سخت افزار می تواند در کارایی و بازدهی بیشتر و امکانات جدید تر موثر باشد.

Desktop environments

اگرچه Xorg چارچوب پایه را برای ساختن یک محیط گرافیکی فراهم می کند، استفاده از یک محیط دسکتاپ آماده با امکانات اضافی در تجربه ی کاربری می تواند تاثیر گذار باشد. Desktop environment هایی همانند GNOME, KDE, LXDE, و Xfce بسیاری X clients را دور هم جمع کرده اند (مانند مدیر پنجره، پنل، فایل منجر، ترمینال، ویرایشگر متن، آیکن ها و دیگر ابزار ها). کاربران کم تجربه (و همچنین بسیاری از با تجربه ها) معمولاً علاقه مند به نصب محیط دسکتاپ برای بهره وری از محیطی آشنا تر هستند. Category:Desktop environments را برای منابع بیشتر ببینید.

مدیر پنجره

محیط دسکتاپ هایی مانند آنچه قبل تر اشاره شد مدیر پنجره ی مربوط به خود را دارا هستند، اما کاربرانی هم هستند که مایل اند تا مدیر پنجره ی سبک و با امکانات محدود دلخواه یا بلعکس مدیر پنجره ی سنگین تر اما با ویژگی های بیشتر داشته باشند. بیشتر محیط های دسکتاپ استفاده از یک مدیر پنجره ی دلخواه را پشتیبانی می کنند. مدیر پنجره های Dynamic, stacking, و tiling در نحوه ی عملکرد چینش و مدیریت پنجره متفاوت از هم عمل می کنند.

Display manager

بیشتر محیط دسکتاپ ها یک display manager به همراه خود دارند که با استفاده از آن راه اندازی محیط گرافیکی و ورود با کاربران مختلف را ممکن می سازند. کاربرانی که علاقه مند به نصب display manager دیگر هستند یا اینکه از محیط دسکتاپ استفاده نمی کنند، می توانند از انواع مختلف display manager استفاده کنند. راه حل جایگزین این است که X را در لاگین شروع کنید: start X at login.

مدیریت نیرو(باتری)

این قسمت مربوط به کسانی است که از لپ تاپ استفاده می کنند یا کسانی که مدیریت مصرف برق برای آنها اهمیت ویژه ای دارد، برای اطلاعات بیشتر Category:Power management را ببینید.

Power management را برای بررسی عمومی تر مطالعه کنید.

ACPI events

کاربران می توانند ACPI events (مانند فشردن دکمه ی پاور یا بستن لپ تاپ) مدیریت داشته باشند. برای استفاده از روش جدید که از systemd استفاده می کند Power management with systemd را ببینید. برای روش قدیمی acpid را مطالعه کنید.

تغییر فرکانس CPU

پردازنده های مدرن می توانند فرکانس و ولتاژ خود را به منظور کاهش مصرف انرژی و گرمای کمتر کاهش دهند. گرمای کمتر منجر به بی صدا تر شدن سیستم و افزایش عمر سخت افزار می شود. CPU frequency scaling را برای اطلاعات بیشتر ببینید.

لپ تاپ ها

برای مطالب در مورد کار کردن با سیستم های قابل حمل و نصب آرچ برای سیستم های مخصوص Category:Laptops را ببینید. برای یک بررسی کلی و مطالب مربوط به لپ تاپ ها و توصیه های مربوط Laptop را ببینید.

Suspend and Hibernate

Suspend and hibernate را مطالعه کنید.

مولتی مدیا

Category:Multimedia حاوی منابع بیشتر است.

صدا

صدا توسط درایور های کرنل فراهم می شود:

  • ALSA با کرنل همراه است و توصیه می شود، چون معمولا پیشفرض بعد نصب کار می کند. و فقط کافیست که unmute شود.
  • OSS نیز در صورتی که ALSA کار نکند موجود است.

کاربران همچنین ممکن است مایل باشند که یک sound server همانند PulseAudio نصب کنند. برای اطلاعات پیشرفته professional audio را مطالعه کنید.


Browser plugins

برای دسترسی به محتوای وب browser plugins (پلاگین های مرورگر) مانند Adobe Acrobat Reader, Adobe Flash Player, و Java را می توان نصب کرد.

Codecs

Codecs به منظور encode و decode کردن صدا و تصویر مورد استفاده ی برنامه های مولتی مدیا هستند. برای پخش نوع خاصی از صدا و تصویر کاربر باید مطمئن باشد که codec مورد نظر نصب است.

شبکه

این قسمت محدود به روند های کوچک شبکه است. Network configuration را برای راهنمای کامل مطالعه کنید. برای اطلاعات بیشتر Category:Networking را ببینید.

هماهنگ سازی ساعت

Network Time Protocol (NTP) یک پروتوکل برای هماهنگ سازی ساعت کامپیوتر ها با داده های شبکه (متغیر با زمان) است. Time#Time synchronization را برای پیاده سازی چنین پروتوکلی ببینید.

DNS security

برای امنیت بیشتر هنگام وبگردی، پرداخت انلاین، وصل شدن به سرویس های SSH و کار های مشابه استفاده از برنامه هایی با DNSSEC-enabled که می توانند رکورد های DNS را تایید اعتار کنند و DNSCrypt برای رمز گذاری ترافیک DNS توصیه می شود.

راه انداختن ی firewall

یک firewall لایه ای اضافی از محافظت بر روی پشته ی شبکه ی لینوکس فراهم می کند. به شدت توصیه می شود که نوعی firewall را راه اندازی کنید. Firewalls را برای راهنما های موجود ببینید.

به اشتراک گذاری منابع

برای اشتراک گذاری فایل ها در یک شبکه مطالب NFS یا SSHFS را دنبال کنید. از Samba برای پیوستن به یک شبکه ی ویندوزی می توانید استفاده کنید. برای پیکر بندی ماشین به منظور استفاده از دایرکتوری فعال برای احراز هویت Active Directory Integration را مطالعه کنید.

همچنین Category:Network sharing را مطالعه کنید.

دستگاه های ورودی

این قسمت حاوی اطلاعاتی در مورد پیکر بندی دستگاه های ورودی معمول است. برای اطلاعات بیشتر Category:Input devices را مطالعه کنید.

Keyboard layouts

کیبورد های غیر انگلیسی یا غیر استاندارد شاید پیشفرض به اون صورت که باید کار نکنند. مراحل لازم برای پیکربندی keymap برای کنسول مجازی و Xorg متفاوت است. این مطالب در Keyboard configuration in console و Keyboard configuration in Xorg مفصل توضیح داده شده است.

کلید های موس

کاربران موس های پیشرفته یا غیر معمول ممکن است متوجه شوند که تمام کلید های موس پیشفرض شناخته نمی شوند، یا اینکه شاید تمایل داشته باشند که کارکرد متفاوتی برای کلید های اضافی در نظر بگیرند. راهنمایی های لازم در All Mouse Buttons Working موجود است.

تاچ پد های لپتاپ ها

بیشتر لپ تاپ ها از Synaptics یا ALPS استفاده می کنند. این ها و مواردی بیشتر از درایور های ورودی Synaptics استفاده می کنند. Touchpad Synaptics را برای راهنمای نصب و پیکر بندی مطالعه کنید.

TrackPoints

TrackPoint را برای پیکربندی TrackPoint خود مطالعه کنید.

بهینه سازی

این قسمت شامل خلاصه ای از ترفند ها، ابزار و گزینه های مفید برای بهبود کارکرد سیستم و برنامه ها است.

Benchmarking

Benchmarking اندازه گیری کارکرد سیستم و مقایسه ی آن با سیستم های دیگر یا پروسه ی متحد زیر نظر یک استاندارد وسیع است.

بهبود کارکرد

مطلب Improving performance اطلاعاتی را شامل بهبود کارکرد در آرچ لینوکس جمع می کند.


Solid state drives (SSD)

مقاله ی Solid State Drives بسیاری از مطالب مربوط به هارد های SSD شامل بهبود طول عمر آنها را پوشش می دهد.

System service

این قسمت مربوط به daemons است. برای اطلاعات بیشتر به Category:Daemons and system services مراجعه کنید.

سرچ کردن و فایل ها

بسیاری از توزیع ها یک دستور ‎locate‎ برای پیدا کردن فایل های مختلف دارند. برای استفاده از این عملکرد در آرچ لینوکس mlocate برای نصب پیشنهاد می شود. بعد نصب باید دستور ‎updatedb‎ را برای فهرست (شاخص) فایل سیستم ها اجرا کرد.

mail محلی

یک نصب پایه هیچ ابزاری برای هماهنگ کردن mail ندارد. برای پیکر بندی Postfix به منظور mailbox محلی Postfix را مطالعه کنید. گزینه های دیگر شامل SSMTP, msmtp و fdm موجود است.

پرینت

CUPS یک سیستم پرینت متن باز بر پایه ی استاندارد ها است. Category:Printers را برای مطالب مربوط به پرینتر ببینید.

ظاهر

این قسمت حاوی اطلاعاتی مربوط به ترفند های "eye candy" به منظور زیبا تر کردن تجربه ی آرچ است. برای مطالب بیشتر Category:Eye candy را ببینید.

فونت ها

ممکن است مایل باشید که مجموعه فونتی که قابلیت تغییر اندازه داشته باشند را نصب کنید (چون در نصب پایه این فونت ها نصب نمی شوند)، ttf-dejavu مجموعه فونتی با کیفیت و برای مصارف عمومی است که به خوبی Unicode ها را پوشش می دهد.

اطلاعات بیشتر را می توانید در Fonts و Font configuration پیدا کنید.

اگر زمان قابل توجهی را در کنسول مجازی می گذرانید (مثلاً بیرون X server) ممکن است نصب یک فونت خوب به خوانا کردن نوشته ها کمک بکند. Fonts#Console fonts را ببینید.

تم های GTK و Qt

بخش اعظمی از برنامه های گرافیکی بر پایه ی ابزار های GTK+ یا Qt است، این صفحه ها و Uniform look for Qt and GTK applications را برای ایده هایی برای بهبود ظاهر برنامه ها و شخصی سازی آنها مطالعه کنید.

بهبود کنسول

این قسمت حاوی اطلاعاتی برای تغییرات کوچکی است که در برنامه های کنسول اعمال می شود. برای اطلاعات بیشتر Category:Command shells را ببینید.

نام مستعار

اسم مستعار گذاری برای یک دستور یا گروهی از آنها راهی برای جلوگیری از اتلاف وقت است. این به خصوص در مواردی کاربردی است که در میان اجرا ها به دستور مورد نظر پارامتر های زیادی را ارسال نکنیم. مستعار های مفید در Bash#Aliases قابل دستیابی اند که به سادگی برای zsh نیز قابل تطبیق اند.

شل های جایگزین

Bash شل پیشفرض در هر آرچ لینوکس است، اگرچه محیط نصب زنده حاوی zsh پکیج اضافی grml-zsh-config است. Command-line shell#List of shells را برای شل های جایگزین بیشتر ببینید.

مخلفات Bash

لیستی از تنظیمات مختلف بش شامل بهبود های کامل سازی کلمات، سرچ history و ماکرو های Readline در Bash#Tips and tricks موجود است.

خروجی رنگی

این قسمت در Color output in console پوشش داده شده است.

فایل های فشرده

فایل های فشرده یا آرشیو ها به شدت در گنو/لینوکس مرسوم است و از آنها استفاده های زیادی می شود. Tar معروف ترین و پر استفاده ترین نوع است که کاربران لازم است تا با نحوه ی syntax آن آشنا باشند (پکیج های آرچ لینوکس تاربال های xزیپ شده هستند. برای دستورات مفید بیشتر Bash/Functions را مطالعه کنید.

Console prompt

console prompt (PS1) را می توان شخصی سازی کرد. Color Bash Prompt یا Zsh#Prompts را مطالعه کنید.

شل Emacs

Emacs به ارائه کردن قابلیت های بیش از حد برای ویرایش متن معروف است. Emacs#Colored output issues را برای مشکلات کاراکتر های درهم که از خروجی رنگی ناشی می شوند، ببینید.

پشتیبانی از mouse

استفاده از موس برای کپی پیست متن ها در کنسول می تواند مفید باشد. برای راهنمایی جامع به Console mouse support مراجعه کنید.

Scrollback buffer

برای مشاهده و ذخیره ی متن های اسکرول شده در صفحه به Scrollback buffer مراجعه کنید.