راهنمای سریع ویرایش و ایجاد صفحات ویکی آرچ

از ArchWiki پارسی
نسخهٔ تاریخ ‏۲۸ مارس ۲۰۲۰، ساعت ۰۰:۰۶ توسط Quorra (بحث | مشارکت‌ها) (ویرایش Stackoverflow (بحث) به آخرین تغییری که Arcush انجام داده بود واگردانده شد)
(تفاوت) → نسخهٔ قدیمی‌تر | نمایش نسخهٔ فعلی (تفاوت) | نسخهٔ جدیدتر ← (تفاوت)
پرش به ناوبری پرش به جستجو


مقالات مرتبط

به صفحه ساخت سریع صفحات ویکی آرچ خوش آمدید. برای ایجاد صفحات جدید سه سناریوی زیر را در نظر می گیریم:

  1. صفحه موضوعی که قصد ترجمه کردن آن را دارید در ویکی انگلیسی موجود است.
    در این حالت تنها کافی‌ست به صفحه مدنظر خود در ویکی انگلیسی آرچ مراجعه کرده و سپس به حالت ویرایش صفحه بروید. حال عبارت fa:Aria2 را به خط دوم آن بیافزایید. با این کار، لینکی به صورت اتوماتیک به ویکی فارسی آرچ ساخته خواهد شد. با کلیک بر روی آن لینک به صفحه‌ای خالی هدایت خواهید شد. حال شروع به نوشتن کنید!
  2. احساس می‌کنید یک موضوع در رابطه با آرچ یافته‌اید که صفحه‌ای مرتبط با آن در ویکی انگلیسی آرچ وجود ندارد.
    در این‌ حالت بایستی صفحه جدیدی با عنوان مطلوبتان ایجاد کنید. در اینصورت روی صفحه جدید من کلیک کرده و بجای عبارت "صفحه جدید من" عنوان مدنظرتان را نوشته و Enter را بزنید. اکنون ملاحظه خواهید کرد که صفحه‌ای با عنوان مطلوب‌تان ایجاد شده‌است.
  3. شما یک ویدئوکست در رابطه با موضوعی که به آرچ مرتبط است ساخته‌اید. عالی است.
    در این حالت، ابتدا در یکی از زیرانجمن‌های انجمن که تناسب بیشتری با موضوع شما دارد یک تاپیک با موضوع ویدئوی خود ایجاد کرده و به محل بارگذاری آن پیوند دهید. سپس اگر مایل بودید در صفحه ویدئوهای انجمن‌های آرچ‌لینوکس پارسی آدرس تاپیک انجمن را وارد کنید (البته حتی درصورت عدم تمایل شما این مرحله آخر به‌محض اینکه موضوع ویدئو در انجمن مشاهده شود توسط دوستانتان انجام خواهد‌شد).

نکات

نکته اوّل
برای این‌که بتوانید کدها را به‌صورت صحیحی درمیان نوشته های پارسی خود قرار داده و یا از الگوهای پارسی در ویکی استفاده‌کنید، تاپیک نکات، ترفندها و الگوهای بکار رفته در ویکی پارسی آرچ‌لینوکس را بخوانید.
نکته دوّم
اگر طبق سناریوی اول پیش می روید لازم نیست تمام کدها را با انگشتانتان حروف‌چینی کنید. یک پیشنهاد خوب این است که یک تب جدید در مرورگرتان باز کرده و صفحه ویکی موردنظرتان را در حالت ویرایش قرار دهید. حال کافی ست تمامی تنظیمات صفحه آرایی را از ویکی اصلی به ویکی پارسی رونوشت کنید. با این کار علاوه‌بر ذخیره عنصر گرانبهای زمان، تسلط شما بر روی ترجمه متون نیز بالاتر خواهد رفت. اما در حالت دوم، شما مجبور به صفحه‌آرایی به وسیله عناصر صفحه‌چینی هستید. در این‌رابطه راهنما:راهنمای ویرایش ویکی آرچ را بخوانید.
نکته سوّم
ویدئوهای آموزشی محرک‌های فوق‌العاده‌ای برای یادگیری بوده و علاوه‌بر انتقال حجم انبوهی از اطلاعات در یک بازه زمانی اندک، بخاطر سهولت در تاثیر مهارت‌های عملی همواره پرطرفدار هستند (البته به شدت پیشنهاد می‌شود برای یادگیری عمیق و پایه‌ای از مراجع اصلی و حلّ تمرین استفاده‌شود). در ویدئوها نسبت به صحت علمی آنچه انتقال می‌دهید کاملا حساس و مطمئن باشید. البته این ویدئوها به‌وسیله دوستان شما در انجمن رؤیت خواهند شد. بنابراین پیشنهادات و انتقادات ایشان را در تاپیک‌های مربوط دنبال کنید. از طرف دیگر، دانش و فناوری همواره در حال تکامل است. بنابراین سعی کنید تا به تاریخ ضبط ویدئو و همچنین نسخه برنامه یا بسته‌های مورد بحث در ویدئو اشاره کنید.