راهنما:مطالعه

از ArchWiki پارسی
نسخهٔ تاریخ ‏۶ ژوئن ۲۰۱۸، ساعت ۰۱:۴۰ توسط Rickuin (بحث | مشارکت‌ها) (←‏قالب‌بندی)
(تفاوت) → نسخهٔ قدیمی‌تر | نمایش نسخهٔ فعلی (تفاوت) | نسخهٔ جدیدتر ← (تفاوت)
پرش به ناوبری پرش به جستجو


مقالات مرتبط

به دلیل وسعت عظیم ویکیِ آرچ، ویکی دارای نشانه‌های شفاف‌سازی برای کاربر تازه‌وارد به آرچ‌لینوکس(یا گنو/لینوکس در کل) است. این خلاصه‌ای از روش‌های پایه برای اجتناب از گیجیِ هنگام ادغام و تشابه در مقالات و همچنین برای بازداشتن از تکرار این‌ صحبت‌ها درون هر مقاله، است.

تشکیلات

بیشترِ مقالات در ویکیِ آرچ تلاشی برای ارائهٔ یک معرفی جامع در مورد یک موضوع نمی‌کنند؛ بلکه در تبعیت از اصل DRY نوشته شده‌اند. نوشته‌ها با این فرض هستند که کاربر در مورد چیز‌هایی که متوجه نشده‌است، به جست‌وجوی مقالاتِ کمکی می‌پردازد و آن‌ها را می‌خواند. تا جایی که ممکن است، سعی شده‌است مقالاتِ کمکی در مقالات اصلی با قالب‌بندیِ مشخص، نشان داده‌شود. #قالب‌بندی را ببینید.

به دلیل تشکیلات، بازرسی چند مقالهٔ مرتبط با موضوع هر مطلب برای فهم بهتر مقالهٔ ویکی، ضروری به نظر می‌رسد. از کاربران تازه‌وارد به آرچ(یا گنو/لینوکس در کل) انتظار می‌رود چندین مقاله را، حتی برای حل مشکلات ساده، بخوانند. بسیار مهم است که خواندن مقالاتِ کمکی پیش از پرسش و درخواست کمک از کاربران دیگر انجام شود.

قالب‌بندی

کاربر عادّی یا ریشه

بعضی خطوط مثل این نوشته می‌شوند:

# mkinitcpio -p linux

بعضی دیگر به این شکل:

$ makepkg -s

علامت هش‌تگ ‎#‎ نشان می‌دهد که دستور نیاز به اجرا توسط دسترسی ریشه دارد؛ علامت دلار ‎$‎ نشان می‌دهد که دستور می‌تواند توسط کاربر معمولی اجرا شود.

نکته: دستوراتی که با ‎#‎ مشخص شده‌اند باید در پوستهٔ ریشه اجرا شوند که به راحتی توسط ‎sudo -i‎ قابل دسترسی است. اجرای دستور با sudo به شکل ‎sudo command‎ در یک پوستهٔ غیرقابل‌نفوذ به جای اجرای دستور به شکل ‎command‎ در پوستهٔ ریشه نیز در اکثر موارد راه‌گشاست. برای این‌کار به استثناهای قابل توجه مثل Wikipedia:Command substitution که مستقیماً نیاز به پوستهٔ ریشه دارند، توجه کنید. همچنین sudo را ببینید.

یک استثنای قابل توجه برای مراقبت از آن:

# This alias makes ls colorize the listing
 alias ls='ls --color=auto'

در این مثال خطی با علامت # مشخص شده‌است که به نظر می‌رسد نشان می‌دهد دستور نباید توسط کاربر عادی اجرا شود؛ اما این علامت یک کامنت یا توضیح اضافی است. یک کامنت می‌تواند بدون تفسیر شدن، توضیحاتی متنی در ضمن دستور بدهد.


معمولاً دستورات یونیکس به شکل کامل نوشته نمی‌شوند؛ بلکه با اختصار همراه هستند. برای مثال Copy به cp اختصار یافته‌است.