Su

از ArchWiki پارسی
پرش به ناوبری پرش به جستجو

پرونده:Tango-preferences-desktop-locale.pngاین مقاله یا بخش نیازمند این است که ترجمه شود.پرونده:Tango-preferences-desktop-locale.png

یادداشت: ترجمه نیاز است. (در بحث:Su# در این مورد تبادل نظر کنید.)

مقالات مرتبط

دستور su (مخفف شده‌ی substitute user) برای به عهده گرفتن هویت یک کاربر دیگر‌ در سامانه است. به طور پیشفرض هویت کاربر ریشه را به عهده می‌گیرد.

برای پیکربندی رفتارهای su صفحه‌ی PAM را ببینید.

نصب

su در بسته‌ی util-linux وجود دارد. این بسته به طور پیشفرض در نصب آرچ، به همراه گروه‌بسته‌ی base نصب می‌شود.

استفاده از su

برای‌ وارد شدن به حساب کاربری دیگر‌، نام حساب کاربری را به دستور su بدهید:

# su username

سپس از شما گذرواژه‌ی حساب کاربری موردنظر درخواست می‌شود.

اگر هیچ حساب کاربری‌ای به su داده نشود، به طور پیشفرض درخواست به حساب ریشه داده می‌شود. سپس باید گذرواژه‌ی کاربر ریشه را وارد‌ کنید.

sudo، یک جایگزین

sudo نرم‌افزاری قابل تنظیم است که عملکرد su را قراهم می‌کند. بنا بر نیازها و مدل تهدید، می‌تواند جایگزین su باشد. سامانهٔ sudo از شما درخواست گذرواژهٔ خودتان را می‌کند - طبق پیکربندی حتی آن را هم نمی‌خواهد - یه جای گذرواژهٔ کاربری که قصد وارد شدن به حساب او را دارید. به همین دلیل نیازی نیست گذرواژه‌ها را میان کاربران به اشتراک بگذارید. اگر می‌خواهید کاربری به حساب ریشه (یا هر حساب دیگری) دسترسی نداشته باشد، مبازی به تغییر گذرواژهٔ حساب کاربر ریشه نیست. فقط کافیست دسترسی sudo کاربر را لغو کنید.

اگر sudo طوری پیکربندی شده‌باشد که به کاربر اجازهٔ دسترسی به پوستهٔ ریشه بدهد، کاربر می‌تواند برای تقلید دستورات ‎su‎ یا ‎su -l‎ ، دستورات ‎sudo -s‎ یا ‎sudo -i‎ را اجرا کند و گذرواژهٔ خود را به جای کاربر ریشه وارد کند. در کل اگر به پوستهٔ arch دسترسی دارید، برای تقلید دستور ‎su -l arch‎ از دستور ‎sudo -u arch -i‎ استفاده کنید.

نکات و ترفندها

پوسته‌ی لاگین

su و wheel